Matt Hardy

Matt Hardy

Hazırlayan: Hakan Haktanır

Gerçek İsmi: Matthew Moore Hardy
Doğum Tarihi: 1974
Bitirici Hareketi: Twist of Fate

Kemerleri: ECW World Title (WWE), WWE Tag Team Championship (7 w/ Jeff Hardy, 1 w/ MVP), US Title, Cruiserweight Title, European Title, Hardcore Title

Bu profil, Jeff ve Matt kardeşlerin oluşturduğu The Hardy Boyz takımının profilinden devam etmektedir ve Matt'in tekli hikayelerine yoğunlaşmaktadır.

Amerikan Güreşi Matt Hardy Version 12002 senesinin yazında Smackdown'a geçen Matt, programın en önemli ismi olacağını iddia etse de sürekli maçlarını kaybeder. Matt, Ocak 2003 gibi "Mattitude" adında bir olay başlatır. Kendi web sitesini oluşturur ve aklınca millete kendini öven şeyler anlatır. Ancak enteresan olan yanında onun takipçisi olarak sadece Shannon Moore ve Crash Holly bulunmaktadır (ki Crash de daha sonra hayata veda eder). Matt, Moore'a MF'er der... yani aslında Mattitude takipçisi anlamdında... ama aynı zamanda komik başka bir anlamı da var tabi, düşünen çözer. Moore, sıkça Hardy'nin galip gelmesi için elinden geleni yapar. Şubat ayında Matt enteresan bir karar alır ve kilo verip Crusierweight kemerini kazanacağını söyler. Gerçekten de hem kilo verir, hem de No Way Out 2003'de Billy Kidman'ı yenerek bu kemeri kazanır. Daha sonra kemeri Wrestlemania 19'da Rey Mysterio karşısında da başarıyla korur. Matt bu kemeri Haziran 2003'e kadar korur ve sonunda Rey Mysterio'ya kaybeder.

Kasım 2003'e kadar Matt'in hikayelerinde pek iş yoktur ve anlatmaya değen bir olay da yok. Daha sonra Matt tekrar program değiştirir ve RAW'a geçer. Burada kız arkadaşı Lita'ya kavuşur. Ancak Matt burada da sürekli maçlarını kaybeder ve önemli bir olaya imza atamaz. Nihayet Nisan 2004'de bir şeyler gelişmeye başlar ve Matt - Lita - Kane hikayesi doğar. Hikayede Kane Lita'ya aşıktır, bu yüzden Kane ve Matt sıkça karşılaşırlar. Haziran 2004'deki programda Lita hamile olduğunu anlar. Ertesi hafta tam Matt Lita'ya evlilik teklif etmek üzereyken Kane ortaya çıkar ve kendisinin bebeğin babası olduğunu söyler. Ağustos ayında Lita kontrollere girer ve gerçekten babanın Kane olduğu ortaya çıkar. Kane ve Matt SummerSlam 2004'de Lita ile kimin evleneceğini belirlemek için bir maç yaparlar ve bu maçı Kane kazanır. 23 Ağustos 2004'deki programda düğün gerçekleşir. Matt Lita'yı kurtarmak için çok uğraşır ama araya ateşten bir duvar girer. Kane daha sonra ona bir de chokeslam hediye eder.

Daha sonra Matt de dizinden ameliyat olması gerektiği için hikayeden kabolur. Şubat 2005'e geldiğimizde, gerçek hayatta birlikte olan Matt ve Lita ayrılmaya karar verirler. Bu arada neden olarak Lita'nın Edge ile bir ilişki yaşadığı haberleri dolaşmaya başlar. Matt kendi web sitesinde bu durumu Edge'in eski eşinden öğrendiğini söyler ve Edge'e hakaretler yağdırır. Matt RAW'a gelip onunla yüzleşmek ister ama WWE yönetimi buna izin vermez. Nisan 2005'te de WWE, Matt'in kontratının feshedildiğini açıklar. Matt, ilerleyen günlerde internet üzerinden Edge'e bolca laf atar ve Matt'in WWE'ye dönüp Edge'i pataklamasını isteyen geniş bir taraftar kitlesi oluşur. Matt bu arada Ring of Honor'da güreşmekte ve TNA'den de teklif almaktadır. WWE nihayet bu potansiyeli görür ve Matt ile tekrar anlaşmaya karar verir. Ancak bunu halka açıklamadan Matt sanki WWE'de değilmiş gibi bir izlenim verilir. Matt 11 Temmuz 2005'deki RAW'da sanki dışarıdan zorla gelmiş gibi kendini gösterir ve Edge ve Lita'ya saldırır. Daha sonra polis onu tutuklar ve binadan çıkarılır. Ertesi hafta Matt tekrar gelir, onlara saldırır ve sonra kaçıp gider. Ondan sonraki hafta Edge ve Kane arasındaki maçtan sonra Matt yine ortaya çıkar ve Edge'e saldırır.

Amerikan Güreşi Matt Hardy kanlar içinde1 Ağustos 2005'deki RAW'da Vince McMahon Matt Hardy ile anlaşma sağladıklarını açıklar. Ardından Matt de ilişkisi ve olanlarla ilgili bir promo keser. Ertesi hafta bu sefer Edge Matt'e saldırır. 21 Ağustos'taki SummerSlam'de Edge ve Matt nihayet karşılaşır. Matt fena dayak yer ve hakem aşırı kanamadan dolayı maçı durdurur. Ertesi günkü RAW'da Matt yine Edge'den dayak yer. 29 Ağustos'taki RAW'da iki isim bu sefer bir Street Match'de karşılaşırlar ancak ikisi de ring dışındaki elektrik ünitelerinin olduğu yere düşünce orada bir patlama olur ve maç yarım kalır. 18 Eylül'deki Unforgiven'da bu sefer iki isim bir Steel Cage maçında karşılaşırlar. Matt burada kafesin üstünden yaptığı legdrop ile maçı kazanır. Artık bu çekişme fazla uzadığı için Ekim 2005'de iki isim "kaybeden RAW'dan gider" maçında karşılaştılar ve burada Edge galip geldi, Matt de tekrar Smackdown'a geçti.

Kasım 2005'deki Taboo Tuesday'de Rey ve Matt, Snitsky ve Masters'ı yendi. Daha sonra Matt'in doğru dürüst bir çekişmesi olmadı ve önüne kim geldiyse karşılaştı. Kısa süreli bir JBL çekişmesi oldu ancak o da pek önemli sayılmaz. Bir süre Tatanka ve Road Warrior Animal gibi isimlerle ortak çalışarak MNM'in takım kemerleri peşinde koştu, ancak ondan da bir şey çıkmadı. Daha sonra Matt, Animal'ı yenerek Wrestlemania 22'deki Money in the Bank Ladder Match'de yer almaya hak kazandı, ancak iyi bir maç çıkarmasına rağmen galip gelemedi. Bir süredir WWE'den uzak kalan Jeff Hardy'nin 2006 yazında tekrar WWE ile anlaşma sağlaması üzerine, Matt ve Jeff ikilisini tekrar bir arada görme fırsatına kavuştuk. 21 Kasım 2006'daki ECW programında Matt ve Jeff Hardy, dört sene aradan sonra takım olarak yer aldılar ve FBI'yı yendiler. 3 Aralık'taki ECW December to Dismember programında Matt ve Jeff, MNM'i yendiler. 17 Aralık'taki Armageddon'da Hardy Boyz, takım kemerleri için yapılan dörtlü merdiven maçında yer aldılar ancak London & Kendrick kemerlerini korudular. Bu maç gecenin kesinlikle en iyi maç oldu.

28 Ocak 2007'deki Royal Rumble'da Hardyz önce MNM'i yendi, ardından Rumble müsabakasında da yer aldılar ancak Orton ve Edge tarafından elendiler. 18 Şubat 2007'deki No Way Out'ta Chris Benoit ve Hardy Boyz, MNM ve MVP'yi yendi. Daha sonra hem Matt, hem de Jeff rakiplerini yenerek Wrestlemania 23'deki Money in the Bank maçında yer almaya hak kazandılar. İki isim 1 Nisan 2007'deki Wrestlemania 23'de gerçekleşen bu maçta galip gelemediler, ancak ertesi günkü RAW'da yapılan bir Battle Royal maçını kazanarak John Cena ve Shawn Michaels'dan takım kemerlerini kaptılar. Hardyz kemerleri 29 Nisan 2007'deki Backlash'de Cade & Murdoch'a karşı korudular, ardından aynı rakiplerini 20 Mayıs 2007'deki Judgment Day'de bir kez daha yendiler. Hardyz ve Cade & Murdoch, 3 Haziran 2007'deki One Night Stand programında bu sefer bir merdiven maçında karşılaştılar ve Hardy kardeşler kemerlerini korudu. Ancak ertesi gece yapılan RAW programında bu sefer rakipleri galip gelince Hardyz kemerleri kaybetti. 24 Haziran 2007'deki Vengeance'da iki takım tekrar karşılaştılar ve Cade & Murdoch kemerleri korudu.

Bu beraberlikten sonra Matt ve Jeff, tekrar tekli olarak ön plana çıkmaya başladılar. 22 Temmuz 2007'deki The Great American Bash'de Matt, US Title için MVP ile karşılaşırken başarılı performansına rağmen kemeri ele geçiremedi. İlerleyen haftalarda Matt Hardy'nin MVP ile olan çekişmesi bilek güreşi, basket maçı gibi bir sürü farklı yarışma türleri ile sürdü. Hatta iki isim 18 Ağustos 2007'deki Saturday Night's Main Event programında bir boks maçında karşılaşacaklardı, ancak MVP'nin sağlık durumu buna imkan tanımayınca kendisinin yerini eski dünya boks şampiyonu Evander Holyfield aldı. Matt Hardy doğal olarak bu maçı kaybetti. 31 Ağustos 2007'deki Smackdown'da Matt ve MVP kendilerini takım kemerlerinin sahipleri Deuce & Domino'ya karşı enteresan bir şekilde rakip olarak buldular. Yine enteresan olayların gerçekleştiği maçta, bu ikili takım kemerlerini kazandı! Matt de böylece kariyerinde ilk defa olarak, kardeşi Jeff'in dışında biriyle takım kemerlerini kazanmış oluyordu. İlerleyen günlerde böylece Matt ve MVP arasında garip bir ortaklık söz konusu oluyordu. Birbirinden hoşlanmayan iki isim, takım kemerlerini kazandıkları için ortak çalışmak durumundaydılar. 16 Kasım 2007'deki Smackdown'a gelindiğinde Matt, MVP'nin elindeki US Title için fırsat istiyordu. MVP ise o gece takım kemerlerini korumak zorunda olduklarını bir mazeret olarak kullanarak bunu kabul etmiyordu. Aynı gece bu ikili takım kemerlerini Morrison ve Miz'a kaybedince MVP de gerçek yüzünü gösterip zaten dizi sakat olan Matt'a saldırıyordu. Matt de sakatlığından dolayı MVP'den öç alamadan bir süre ekranlarımızdan kayboluyordu.

Matt'i tekrar görüşümüz 30 Mart 2008'deki Wrestlemania 24'te oluyordu. O gece yapılan Money in the Bank maçında MVP mutlu sona ulaşmak üzereyken Matt sürpriz bir şekilde ringe gelip onun galibiyetine engel oluyordu ve aylar öncesinin öcünü de almış oluyordu. Matt, 27 Nisan 2008'deki Backlash'te de MVP'yi yenerek US Title'ı ele geçiriyordu. Haziran 2008'deki Draft'te Matt, Jeff'in Smackdown'a geçmesiyle ona kavuştuğunu sansa da daha sonra da kendisi ECW'ya geçtiğini öğreniyordu. Temmuz 2008'deki Great American Bash'te Shelton Benjamin, Matt'i yenerek US Title'ı ele geçiriyordu, Matt de artık gözünü ECW ana kemerine dikiyordu. Matt bu hedefine 7 Eylül 2008'deki Unforgiven'da düzenlenen Scramble maçını kazanarak ulaşıyordu. Yirmi dakika üzerinden yapılan bu maçta, sürenin sonunda en son tuşu bulmuş olan isim kemerin yeni sahibi olacaktı. Matt, maçın bitimine üç dakika kala The Miz'i tuş ediyordu ve geri kalan sürede ortaya büyük bir çaba koyarak Mark Henry'nin şampiyonluğuna son veriyordu. Bu, ECW kemeri olsa da Matt'in kariyerindeki ilk ana kemer şampiyonluğu oluyordu. Matt, ilerleyen aylarda kemerini Mark Henry, Finlay ve Evan Bourne gibi isimlere karşı başarıyla koruyordu. Ancak 13 Ocak 2009'da yayınlanan ECW programında yeni isim Jack Swagger, Matt'i yenip onun şampiyonluğuna son veriyordu.

Bu arada Matt'in kardeşi Jeff ise Aralık 2008'de Edge ve Triple H'i üçlü maçta yenerek en sonunda WWE şampiyonluğunu kazanmıştı, ancak ilerleyen günlerde  sunulan hikayede başına bir sürü şanssızlıklar gelmekteyd. İlk olarak, Ocak 2009 başında Jeff ve kızarkadaşının arabayla yolculuk ederken birisinin saldırısına uğradıkları hikayesi sunuluyordu. Ertesi haftaki Smackdown'da Edge onu röportaj programına davet ediyordu, bu sefer de sahne girişindeki fişeklerde bir sorun çıkıyordu ve Jeff kendini kıvılcımların arasında bularak bir kava geçiriyordu. Jeff, başından geçen bütün bu kazalardan Edge'i suçlu tutsa da cevabı 25 Ocak 2009'daki Royal Rumble'da alıyorduk. O gece Jeff'in kemerini Edge'e karşı koruduğu maçın sonlarında Matt Hardy, Jeff'e yardım etmek için gelmişcesine ringe geliyordu, ama onun kafasına sandalyeyle çakıp şampiyonluğunu kaybetmesine neden oluyordu. Böylece Jeff'in başına gelen şanssızlıkların sorumlusu da belli oluyordu (her ne kadar Jeff'in evinin yanışı gerçek bir olay olsa da ve tabi ki gerçekte bunu Matt yapmamış olsa da).

Jeff ve Matt arasındaki düşmanlık, 5 Nisan 2009'daki Wrestlemania 25'te bir Extreme Rules maçının yapılmasına neden oluyordu. Matt, bu maça kazanıyordu. Ertesi hafta Smackdown'da yapılan Stretcher Match'i de Matt kazanıyordu. İki isim, ilerleyen günlerde bolca birbirlerinin maçlarına karışıyorlardı. 26 Nisan 2009'daki Backlash'te Jeff, nihayet Matt'i bir I Quit Match'te yenmesini biliyordu (Matt bu maçta elini kırıyordu).  17 Mayıs 2009'daki Judgment Day'de Matt, Jeff'in World Heavyweight Title sahibi Edge ile yaptığı maça yine karışarak Jeff'in bir kez daha şampiyon olmasına engel oluyordu. Ağustos 2009'a geldiğimizde Matt, WWE'den ayrılmak üzere olan Jeff'le hikayede arasını düzeltti. Olay en sonunda tatlıya bağlanırken, aslında hikayenin de biraz saçma bir yön aldığını not etmek gerekir. Matt, Jeff'in ayrılmasından sonra da CM Punk ile kısa süreli bir çekişmeye girdi.

 
Joomla Templates by Joomlashack