2002/12/15: Armageddon
World Heavyweight kemerinin sahibi Shawn Michaels, Triple H ile 2 out of 3 maçında karşılaşacak. İlk maç street fight, ikincisi kafes, gerekirse de son bir merdiven maç olacak. WWE Heavyweight kemerinin sahibi Brock Lesnar ise üçlü maçta Big Show ve Kurt Angle karşısında. Ayrıca Chris Benoit vs. Eddie Guerrero ve Batista vs. Kane maçları da gecede yer alan maçlardan bazıları.

Armageddon 2002

Hazırlayan: Hakan Haktanır

Bu sayfada yazılanları kaynak göstererek dahi yazılı iznim olmadan kullanmayınız.

15 Aralık 2002 - Fort Lauderdale, Florida

WWE World Tag Team Championship - Four-Team Elimination Match (RAW)
Chris Jericho & Christian (c) vs. Lance Storm & William Regal vs. The Dudley Boyz vs. Booker T & Goldust

Ringdeki bir güreşçi istediği zaman rakip takımlara tag yapabiliyor veya dışarıda bekleyen bir takımın üyesi de eliyle ringdeki birisine dokunup tag yapmış oluyor. Bu ikincisine "blind tag" deniyor. Maçın ilk dakikalarında bolca da buna tanık oluyoruz, o yüzden şu bu üstün demek gereksiz. Dudleyz'den Christian'a wazup geliyor, ardından da bütün isimler ringe doluşuyor. Sekiz adamın çekişmesinin sonucunda ringde D-Von ve Christian kalıyor sadece. Dudleyz'den Christian'a 3-D geliyor, ama tam öncesinde Christian çaktırmadan Regal'a tag yapıyor. Bundan dolayı hakem de Bubba'nın Christian'ı tuş edişini saymıyor. Storm da üst iplere çıkıp Bubba'ya legdrop yapıyor, tag almış olan Regal da Bubba'yı şortlarından çekerek tuş ediyor. Bundan saniyeler sonra da Goldust, Regal'a bir powerslam çekiyor ve onu tuş ediyor.

Böylece henüz 6. dakikadayken geriye sadece iki takım kalıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse ilerleyen anlarda maç biraz sıkıcı bir hal almaya başlıyor ve düzelmesi rahat beş dakika falan alıyor. Goldust uzun bir süre rakiplerinden dayak yiyor. Nihayet Booker'a tag çıkarmayı beceriyor. Booker köşeden bir sunset flip ile Jericho karşısında tuş arıyor ama bulamıyor. Daha sonra Jericho'dan Walls of Jericho denemesi var, Booker bunu lehine çevirip tuş arıyor ama yine bulamıyor. Ardından Booker'dan Scissors Kick denemesi, Jericho kurtulup Walls of Jericho deniyor yine ve bu sefer bağlıyor. Goldust imdada geliyor ve Jericho'ya bulldog yapıyor.

Christian elinde kemer ile üst köşeye çıkıyor, Goldust ipleri sallayıp onun bacak arası düşmesini sağlıyor. Booker da Jericho'yu onun bacak arasına fırlatıyor. Daha sonra Booker üst iplerde yakalanıyor ve Jericho ona superplex yapmak istiyor, ama Booker onu yüz üstü yere fırlatıyor. Booker'dan bir de missle dropkick, ama tuş için yetmiyor. Ardından Jericho'dan bir bulldog ve bir de Lionsault denemesi, Booker izin vermiyor ve flapjack yapıyor, sonra da spinaroonie yaparak milleti gaza getiriyor. Jericho kalınca Scissors Kick yiyor ama hakem Christian ile meşgul olduğu için geç sayıyor, Jericho da tuş olmuyor.

Ardından dört isim de ringdeler. Hakem diğer isimlerle meşgulken Jericho Booker'a kemeriyle çakıyor, sonra da Lionasault yapıyor, ama bu sefer de Booker tuş olmuyor. Jericho hakemi ittiriyor ve tekrar kemeriyle Booker'a çakmak istiyor, ama Booker'dan bir Book End geliyor ve tuşu da buluyor! Kemerlerin yeni sahipleri Booker T ve Goldust ikilisi oluyor!

Maçtan sonra Coach onlarla koridorda röportaj yapmak istiyor. Booker dostu Goldust'a "Sen zayıf halka değilsin. Artık takım şampiyonlarının yarısısın" diyor.

Bu gece Heat programında Lesnar'a Angle'ın köşesinde olup olmayacağı soruldu. Lesnar sadece "etkim olacak" demekle yetindi.

Edge vs. A-Train

Albert artık A-Train oldu, haydi bakalım. Maçın başlarında seyirciler "sırtını tıraş ettir" diye tempo tutuyorlar ona. Maça gelince fazla iş yok. Dışarıdaki mücadelede A-Train rakibini ıskalayınca köşe demirine çarpıyor. Ringe dönünce Edge rakibine tekmelerle çalışıyor. A-Train powerslam ile cevap veriyor, tuş gelmiyor. Edge daha sonra köşede iplere çıkarak rakibine bomb tarzı bir hareket yapıyor, tuşa da giderken resmen şortun önünden çekiyor ama tuşu bulamıyor. Edge üst iplerden atlıyor ama suratına tekme yiyor, A-Train anca iki buluyor. A-Train ring dışından sandalye ile gelmek istiyor ama Edge ona baseball slide yapıyor. Ardından ringde Edge'den üst iplerden cross body, tuşa yine yetmiyor. Ardından Edge, A-Bomb yiyor, ama o da tuş olmuyor. A-Train spear yiyor ama tuştan kurtuluyor, sonra da sinirlenip sandalye ile rakibine saldırıyor ve maçı DQ ile kaybediyor. Maçtan sonra ise rakibine sandalye ile dayak atan Edge oluyor.

Sahne arkasında Big Show ve Paul Heyman var. Show, Brock'ın bu geceki maça karışmasından endişeleniyor ve gidip Stephanie McMahon ile görüşmek istiyor Brock'a yasak konsun diye, ama Heyman onun yerine konuşacağını söylüyor ve ondan maça konsantre olmasını istiyor.

Chris Benoit vs. Eddie Guerrero

Bu sırada Eddie'nin takım kemerine sahip olduğunu da hatırlatayım. Zaten bu iki isim arasındaki kavga da Eddie'nin Benoit'nın takım kemerlerini almasına engel oluşundan. Maçın başları teknik güreşe tanık oluyor, yani daha çok yerde geçiyor. Bolca karşılıklı düğüm hareketleri falan var. İlerleyen anlarda Eddie üst köşeden ring dışındaki rakibinin üzerine uçarak atlıyor. Ringe dönülünce kontrol yine Eddie'de, rakibini zayıflatma hareketlerine devam ediyor. Ancak daha sonra Benoit biraz kendine geliyor ve ardı ardına German suplexler çıkarıyor. Benoit uçarak kafa atmak için üst köşeye çıkıyor, ama Eddie'nin kendine geldiğini görünce inip German suplexlere devam ediyor.

Ardından Eddie, powerbomb yemekten kurtuluyor ve bu sefer German suplexleri yapan o oluyor. Sonra Frog Splash geliyor ama Eddie anca iki buluyor. Eddie daha sonra rakibini ring dışına yolluyor, ringde de hakemi meşgul ediyor ve Chavo ring dışında belirip kemeriyle Benoit'ya çakıyor. Eddie rakibini ringe geri getiriyor ama tuşu bulamıyor. Daha sonra Eddie'den Laso from El Paso geliyor, Benoit iplere yetişerek kurtuluyor. Benoit sonunda bir powerbomb ile cevap veriyor, kafa atmak için üst köşeye çıkıyor ama bir süre Chavo ile uğraşmak zorunda kalıyor. Ondan kurtulunca Eddie de kendine gelmiş oluyor. Benoit yine de Eddie'yi yere ittirdikten sonra kafa atışını buluyor. Benoit tuşa giderken Eddie canlanıyor ve tekrar Laso bağlıyor, Benoit kurtulup uzun bir uğraştan sonra crossface bağlıyor ve sonunda Eddie'yi pes ettiriyor. Maç yaklaşık 17 dakika sürdü.

Sahne arkasında Stephanie McMahon ve Paul Heyman nihayet görüşüyorlar. Stephanie, bu gece Lesnar'a yasak olmadığını ve eğer isterse Angle'ın köşesinde yer alabileceğini söylüyor. Heyman da bu durumda Show'un Lesnar'a iyi bir ders vereceğini söylüyor.

Arenaya dönülünce Dawn Marie ve Al Wilson (hikayede Torrie Wilson'ın babası) el ele ringe geliyorlar. Hatırlarsanız Torrie, babasının Dawn ile evlenmesine engel olmaya çalışmakta. Dawn da Torrie'yi rezil etmek için bu gece bir video kaset hazırlamış, onu gösterecek. Olay da Dawn'un kaldığı otel odasında geçiyor. Neyse, tam olayı görmek isterseniz izleyin. Sonuç olarak Dawn ve Torrie işi götürüyorlar, Al Wilson daha fazla izlemek istemeyince Dawn bandın sonunu göstermiyor ve durumu ispatladığını söylüyor. Ama en azından iki divanın iç çamaşırıyla öpüşürken izlemiş oluyoruz.

Sahne arkasında Shawn Michaels, maçına hazırlanırken ekrana geliyor.

Batista w/ Ric Flair vs. Kane

Batista'nın ilk PPV programı oluyor bu. İki iri ve güçlü adamın mücadelesi, ilk anlar da ikisinin de güçlü olduğunu göstermek için ayarlanmış. Kane bir bodyslam ve dirsekten sonra tuş arıyor, gelmiyor. Daha sonra Batista'dan spear, bu da tuş için yetmiyor. Batista ringde hakemi meşgul ederken ring dışında Flair, Kane ile uğraşıyor ama pek etkili olamıyor. Ringe dönülünce Kane üstün, ancak üst iplerden clothesline denemesinde Batista çekiliyor ve ardından da Batista Bomb hazırlığı. Batista bunu beceremeyince devamında Kane'den üst iplerden clothesline geliyor. Tuş esnasında Flair hakemi meşgul ediyor. Batista'dan spinebuster tuş için yetmiyor, Kane'den de chokeslam geliyor ancak Flair yine hakemi meşgul ediyor. Kane, Flair'i pataklıyor ama arkasını dönünce Batista Bomb ve tuş geliyor. Bu kısa maçı kazanan Batista oluyor.

Sahne arkasında Angle, Funaki'ye Lesnar'ın soyunma odasının yerini soruyor, sonra da elinde bir video kaset ile o yöne gidiyor. Arenaya döndüğümüzde John Cena ve B2 gereksiz bir rap ile vaktimizi harcıyorlar.

WWE Women's Championship (Triple Threat Match)
Victoria (c) vs. Trish Stratus vs. Jacqueline

Trish, Jacquiline'i yere seriyor. Victoria da kemeriyle ring dışında Trish'e çakıyor, sonra da ringe dönüp Jacquiline'i tuş ediyor. Victoria soyunma odasına giderken başına Trish'in şapkasını geçiriyor.

Sahne arkasında Angle ve Lesnar var. Birbirlerine destek olup olmayacakları üzerine konuşuyorlar. Angle, Survivor Series kasetinden Paul Heyman'ın Lesnar'ı satışı izletiyor ona ve onu gaza getirmeye çaba gösteriyor.

WWE World Heavyweight Championship (SMDN)
The Big Show (c) w/ Paul Heyman vs. Kurt Angle

Show maçın başlarında Angle'a geçit vermiyor ve gücüyle üstünlük kuruyor. Show, rakibini sırtına alıp ring dışına yolluyor ve Angle, Heyman'ın üzerine düşüyor. Show ringden Heyman'ın durumuna bakarken Angle emekleyerek arkadan geliyor ve Show'u ring dışına yolluyor. Ardından ring dışında Show yine üstün ve Angle'ı biraz pataklıyor. Ringe dönülünce Show iyice domine etmeye başlıyor. Show'dan sidewalk slam, tuş için yetmiyor. Show daha sonra bearhug ile Angle'ı iyice zayıflatmak istiyor, Angle ısırarak kurtuluyor! Ardından Angle'dan chinlock geliyor, Show bir süre sonra Angle'ı yere fırlatarak kurtuluyor. Ancak ardından Angle köşeden ona güzel bir tornado DDT yapıyor ve iki isim de bir süre yerdeler.

İki isim kalkınca Angle rakibine tekmelerle saldırıyor, sonra da köşeye çıkıp bir dropkick çıkarıyor. Bu tuş için yetmiyor ve ardından Angle'dan moonsault geliyor. Bu da yetmiyor. Show kalınca bir clothesline ile karşılık veriyor, ancak daha sonraki hareketlere Angle izin vermiyor ve sonunda Angle Slam yapıyor! Bu da tuşa temiyor ve Angle ankle lock bağlıyor. Show hareketi çevirip Angle'ı boğazından kavrıyor, ancak Angle chokeslam yemiyor ve tekrar ankle lock bağlıyor. Show kıvranıyor ve hareketten sonunda kurtulduğunda hakem yerde kalıyor. Bu arada Heyman da yerde on dakika uyuduktan sonra kendine geliyor ve iki adamın arasına sandalye yolluyor. Angle bunu kullanıp tuşa gidiyor ama Show yine tuş olmuyor! Hakem tuş vaziyetinden sonra yine uykuya dalıyor, Angle da yine ankle lock bağlıyor. Böylece Show'un pes etmesine rağmen maç devam ediyor ve ringe aniden A-Train girip bitirici hareketini yapıyor Angle! Daha sonra da Show'dan chokeslam, ama bu sefer de ringe Lesnar dalıyor ve Show'a F-5 çekiyor. Angle da sürünerek tuşa gidiyor ve kariyerinde üçüncü defa ana kemeri ele geçiriyor!

World Heavyweight Championship - 2-out-of-3 Falls Match
Shawn Michaels (c) vs. Triple H

Bu maç, yapılacak üç fall ile sonuçlanacak. Birisi ilk iki maçı alırsa, üçüncü maça gerek kalmayacak.

Street Fight

İlk maç bir Street Fight maçı, yani diskalifiye yok, nesne kullanımı serbest. Maç başlamadan hakem Ric Flair'i ring kenarından men ediyor ve soyunma odasına yolluyor. İlerleyen anlarda Michaels rakibini ring dışına clothesline ediyor, Triple H de ringin altından çöp tenekesi çıkarıyor. Michaels ring dışında biraz dayak yiyor. Michaels köşeden Triple H'in üzerine atlamak istiyor, ama çöp tenekesini tadıyor. Michaels daha sonra ringin dışında bir masa açıyor, ancak Triple H'i üzerine suplex denemesine rakibi engel oluyor. Ringde Michaels yine çöp tenekesini kullanmak istiyor, yine ters tepiyor. Triple H ring dışındaki masanın yanına bir tane daha kuruyor, ama rakibini ring dışına bunların üzerine suplex edemiyor. Triple H ringde sandalye getiriyor ama onun da planı ters tepiyor ve Michaels'dan açık sandalyenin üzerine sidewalk slam geliyor. Ardından ring dışında bir süre Michaels üstün, ringde de Michaels çöp tenekesi kapağı kullanıyor. Ancak daha sonra Triple H onun bacağına çalışmaya başlıyor ve oldukça zarar veriyor.

Triple H, Figure Four da bağlıyor, Michaels uzun bir savaştan sonra hareketi lehine çeviriyor, Triple H de bozuyor. Michaels kalkınca kafasına çöp tenekesi yiyor, sonra da ring dışında ta giriş perdesinin orada dayak yiyor. Triple H sahne arkasından dikenli telli bir sopa getiriyor. Vuracakken vazgeçiyor ve sahnenin girişindeki alevlere yöneliyor, sopayı ateşe veriyor. Ancak Triple H rakibinden karnına tekme yiyor ve sopayı kaybediyor, Michaels da alev içindeki sopayı Triple H'e çakıyor! Triple H kanıyor ve ring dışında dayak yiyor. Ringe dönülünce Michaels rakibine kapakla çakıyor, sonra da sandalyeyi açıp bir şeyler planlıyor ama ters tepiyor. Michaels'ın kafası sandalyeye çarpıyor, sonra da DDT yiyor. Triple H'den Pedigree denemesi, ama low blow yiyor, ama hemen Michaels'ın bacağına saldırıp Pedigree'yi buluyor. Triple H tuşu da bularak 20 dakikanın üzerinden süren bu maçla 1-0 öne geçiyor.

Steel Cage Match

İlk maç biter bitmez kafes yavaşça tavandan inmeye başlıyor. Kafes inene kadar Triple H de dışarıdan ne getirebilirse ringe sokuyor, hemen de çöp tenekesiyle rakibini tekrar yere seriyor. İlerleyen anlarda Triple H maçta üstün, bir kaç dakika sonra Michaels rakibini tellere çarparak maça ortak oluyor. Daha sonra Triple H kafesten tırmanarak kurtulmaya yaklaşıyor, Michaels son anda engel oluyor. İki isim, kafesin üstünde ve ucunda oturarak yumruklaşıyorlar. Bu arada ring dışında Ric Flair de Triple H'den aldığı direktifle ring dışında var olan iki açık masanın üzerine iki masa daha açıyor. Yumruklaşmadan sonra Michaels da sarkıyor, kafesten kurtulma şansı var, Triple H de onu geri çekmekle meşgul. Neyse, kafesten kurtulma çabaları bitiyor ve Michaels'dan üst köşeden elbow drop geliyor, sonra da Sweet Chin Music hazırlığı. Ancak bu esnada Ric Flair de kapıyı açıp ringe giriyor ve Michaels da onunla uğraşırken Triple H de kapıdan kaçmaya yaklaşıyor. Michaels iki ismin de kafalarına sandalye ile çakıyor. Daha sonra ikisine de Sweet Chin Music yaptıktan sonra ringdeki masayı açıyor ve Triple H'i üstüne serip kafesin üstünden splash yapıyor! Michaels böylece on dakika kadar süren bu ikinci maçı kazanıyor ve her şey son maça kalıyor! 

Ladder Match

Kafes tavana geri çekiliyor, kan içindeki Flair ringden götürülüyor ve kemer de yükseltiliyor. Michaels ring dışından bir merdiven getiriyor hemen rakibi daha tam kendine gelemeden, ama tırmanmaktansa bunu silah olarak kullanıyor bir süre. Ardından bu dev merdivenin üstünden splash deniyor, Triple H kenara çekiliyor. Triple H daha sonra rakibine Pedigree yapıyor, merdiveni kurup yavaşça tırmanıyor, ama Michaels kendine gelip onun ayaklarını tutuyor, sonra de yere çekiyor. Ardından Michaels'dan Sweet Chin Music, sonra da tırmanıyor ve kemeri çözmeye sıra geliyor ama Triple H merdiveni ittiriyor ve Michaels'ın ring dışındaki masaların üzerine düşmesine sebep oluyor! Triple H de merdiveni tekrar kurup tırmanıyor, kemeri çözüyor ve yeni şampiyon oluyor!

© 2007 Hakan Haktanır

 
Joomla Templates by Joomlashack